Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Rozwiązania audiowizualne montowane w instytucjach kultury zawsze mają szczególne znaczenie. Stają się one nośnikiem niesamowitych, zaskakujących, często wzruszających oraz tragicznych historii. Nasze zadanie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN polegało na doborze rzutników i montażu systemu projekcyjnego, który będzie w jak największym stopniu oddawał moc przekazu zawartego w filmach, prezentacjach czy zdjęciach wyświetlanych podczas spotkań realizowanych w salach konferencyjnych oraz bardzo przestronnym audytorium.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to pierwsza w Polsce instytucja publiczno-prywatna, w której utworzenie zaangażowały się rząd, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe oraz niezależni inwestorzy. Obiekt ten jest wyjątkowym świadectwem ponad 1000-letniej, poruszającej historii Żydów polskich. Realizując wystawy, wykłady z udziałem polskich oraz zagranicznych ekspertów, a także spotkania tematyczne, muzeum oddaje hołd, kultywuje pamięć oraz pozwala lepiej poznać i zrozumieć ważne postaci, a także wydarzenia związane z istnieniem narodu żydowskiego.

Aby w wierny sposób oddać emocje, tragizm oraz walkę Żydów, potrzebne są nie tylko treści takie jak filmy czy zdjęcia, ale także odpowiednia forma - oprawa wizualna. Klient, zwracając się do nas z prośbą o pomoc, pragnął montażu systemu projekcyjnego, który – wyświetlając różnego rodzaju materiały – będzie wywoływać emocje, zachwycać i prowadzić do wzruszenia.


Szczególne znaczenie dla naszego klienta miała sala audytoryjna mieszcząca ponad 450 osób. W tym pomieszczeniu odbywają się prezentacje, konferencje międzynarodowe, kongresy, uroczyste gale oraz poruszające pokazy filmowe. Znajdujący się w tych pokojach system projekcyjny miał wyświetlać treści o prawdziwie kinowej jakości z odległości kilkudziesięciu metrów. Doniosłość wydarzeń odbywających się sali audytoryjnej wymagała zastosowania urządzeń o bezkonkurencyjnej wydajności.


Dodatkowo w dwóch mniejszych salach konferencyjnych mieliśmy zamontować projektory pozwalające na organizację konferencji historycznych i naukowych, spotkań oraz wykładów, a także zebrań o charakterze biznesowym. Rzutniki miały wyświetlać maksymalnie wyraziste, szczegółowe treści nawet przy dużej ilości światła generowanego przez zamontowane na suficie lampy.


Dla zleceniodawcy niezwykle istotna była niezawodność projektorów poparta jak najdłuższym okresem gwarancji.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zastosowane rozwiązania:

Marki:

Odbiorcy:

Aby spełnić życzenia naszego zleceniodawcy i stworzyć bardzo wydajny system projekcji wideo, w ramach realizacji projektu AV w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wykorzystaliśmy: projektory NEC P502HL, matryce HDMI Key Digital KD-8X8CSK oraz profesjonalny projektor instalacyjny BARCO UDM-4K22.

W 2016 roku wyposażyliśmy sale konferencyjno-eventowe w dwa laserowe projektory marki NEC oraz matrycę HDMI marki Key Digital. W tym okresie technologia laserowa nie była jeszcze tak powszechna, jak obecnie. Z tego powodu, zanim poleciliśmy zleceniodawcy konkretne urządzenie, musieliśmy przeprowadzić szczegółową analizę jego potrzeb, a także układu i oświetlenia docelowych pomieszczeń montażu. Klient oczekiwał bowiem wieloletniej niezawodności sprzętu podpartej jak najdłuższym okresem gwarancji. Nasz wybór padł na model P502HL, który cieszył się rosnącą popularnością oraz uznaniem. Projektor ten posiada wysoką jasność na poziomie 5000 ANSI i żywotność wynoszącą aż 20 000 godzin.

Rzutniki zostały zamontowane przez nas w dwóch salach konferencyjnych mieszczących odpowiednio 60 i 80 osób. Dzięki temu, że wybraliśmy projektory o stosunkowo dużej jasności, wyświetlają one bardzo wyraźne i nasycone treści, które są czytelne dla osób zajmujących miejsca w ostatnich rzędach krzeseł. Filmy, materiały graficzne oraz zdjęcia są prezentowane na ekranach projekcyjnych znajdujących się w zabudowie sufitowej. Do dystrybucji sygnału audio-wideo dobraliśmy matryce HDMI KD-8X8CSK marki Key Digital z separacją audio na każdym wyjściu HDMI i wspierające rozdzielczość UHD/4K.

W 2021 roku nasz klient postanowił wyposażyć salę audytoryjną w Muzeum Historii Żydów Polskich w profesjonalny, potężny projektor laserowy, który miał zastąpić wysłużony lampowy model marki Christie. Również w tym przypadku, podobnie jak kilka lat wcześniej, najważniejsza dla zleceniodawcy była bezawaryjność rzutnika oraz wysoka jasność na poziomie mniej więcej 20 000 ANSI. Biorąc pod uwagę potrzeby naszego klienta, doszliśmy do wniosku, że może im sprostać sprzęt tylko jednego producenta – Barco, a konkretnie model UDM-4K22 o rozdzielczości 4K UHD i jasności na poziomie 22 000 ISO lumenów.

Żywotność laserowego źródła światła zastosowanego w Barco UDM-4K22 to (jak deklaruje producent) minimum 20 000 godzin. Dzięki wykupionej przez klienta gwarancji okres ochrony urządzenia przed usterkami został wydłużony do 5 lat. Rzutnik dostarczyliśmy wraz z obiektywem o współczynniku projekcji wynoszącym 2.0-2.76:1, dzięki czemu obraz może być wyświetlany na ekranie o szerokości 12 metrów z odległości liczącej aż 30 metrów. Maszyna ta posiada bezkonkurencyjne funkcjonalności takie jak zaawansowane opcje łączenia obrazów i korekcji geometrycznej z możliwością wgrywania gotowych plików blendingu/warpingu, programowalne profile zawierające dane o wejściach, wyjściach, obiektywie, ustawieniach obrazu, korekcji geometrycznej czy parametrach blendingu. Ponadto urządzenie posiada intuicyjny dostęp serwisowy, a także modułową konstrukcję zamkniętą w wytrzymałej, metalowej obudowie.

Projektor został umieszczony w specjalnej kabinie projekcyjnej mieszczącej się w najbardziej reprezentacyjnej przestrzeni w całym muzeum, czyli w sali audytoryjnej. Dodatkowo wykonaliśmy unikalną, profesjonalną i dedykowaną do tego projektora konstrukcję montażową.

Ze względu na wagę i gabaryty projektora oraz układ samego pomieszczenia, montaż urządzenia wiązał się ze sporym ryzykiem ewentualnego uszkodzenia i narażenia na wysokie koszty. Umiejętności oraz wieloletnie doświadczenie naszych pracowników sprawiło, że instalacja przebiegła sprawnie, a nasz klient może korzystać z ogromnej mocy tego potężnego urządzenia.

Zostaw swoje dane,
przygotujemy dla
ciebie ofertę