SYSTEMY CENTRALNEGO STEROWANIA
System centralnego sterowania to technologia, która integruje przełączanie źródeł sygnałów i pozwala zarządzać nimi z poziomu intuicyjnego interfejsu. To znaczy, że posługując się tabletem, dedykowanym panelem bądź smartfonem będziesz kontrolować działanie kilku rozwiązań AV oraz automatykę budynkową.
W dużych biurach, na kampusach uczelnianych czy nawet w obiektach wypoczynkowych, kiedy nadchodzi czas zamknięcia, powstaje problem wyłączenia wszystkich urządzeń AV, klimatyzacji, oświetlenia, zasłonięcia rolet itd. To zajmuje dużo czasu. A gdybyś mógł jednym kliknięciem wykonać wszystkie te czynności bez sprawdzania każdej pojedynczej sali konferencyjnej? System centralnego sterowania to niezwykle komfortowe narzędzie, które pozwoli Ci zarządzać wybranymi urządzeniami znajdującymi się nie w jednym, ale nawet w kilku obiektach/biurach.
Za powstaniem technologii centralnego sterowania stoi bardzo ważna idea: jej zadaniem jest maksymalne uproszczenie zarządzania wyposażeniem biura. Interfejs użytkownika jest przygotowany w taki sposób, aby każdy pracownik mógł z niego korzystać bez wcześniejszego szkolenia. Uruchamianie rzutników czy przełączanie źródeł muzyki przestaje być wyzwaniem.
Każdy system centralnego sterowania jest na swój sposób unikalny. W zależności od wybranego przez Ciebie oprogramowania oraz Twoich potrzeb, możemy dowolnie zintegrować wiele technologii AV, abyś mógł zarządzać każdą z nich, nie wstając z fotela. Przykładowo system sterowania może łączyć następujące elementy wyposażenia biura: praktycznie wszystkie rozwiązania AV, które znajdziesz w naszej ofercie, oświetlenie, klimatyzację, rolety, ogrzewanie, kontrolę dostępu czy bramy wjazdowe.
Jeśli zastanawiasz się, czy centralne sterowanie sprawdzi się w Twojej przestrzeni pracy, śpieszymy z podpowiedzią. Tego typu technologie znajdą zastosowanie w każdym obiekcie, w którym pojawia się potrzeba zarządzania więcej niż jednym elektronicznym elementem wyposażenia. Doskonałym miejscem montażu będzie open space, sala konferencyjna, hotelowa strefa lobby, aula lub sala wykładowa na uczelni, nowoczesna restauracja z multiroomami, centrum dowodzenia, control room, sala bankietowa w obiekcie wypoczynkowym oraz strefa socjalna w korporacji. Pamiętaj jednak, że podane lokalizacje to tylko przykłady, które nie obejmują wszystkich potencjalnych przestrzeni montażu centralnego sterowania.
Podstawowym elementem systemu centralnego sterowania jest interfejs, czyli specjalny pulpit interaktywny, na którym znajdują się wszystkie informacje o urządzeniach zamontowanych w obiekcie. Sposób wyświetlania treści w interfejsie możemy spersonalizować tak, aby odpowiadał on klientowi zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.
Systemy centralnego sterowania są obsługiwane z poziomu interfejsu oprogramowania instalowanego na komputerze, smartfonie, klawiaturze sterującej, tablecie bądź dedykowanym panelu sterowniczym.
Za sprawą szerokiej integracji oraz elastycznych możliwości oprogramowania technologia centralnego sterowania działa bezproblemowo, zapewniając doskonałe wrażenia podczas użytkowania. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, by przygotować salę do konferencji zdalnej, uruchomić system prezentacji online z uwzględnieniem kilku kanałów wideo czy wyłączyć wszystkie sprzęty na piętrze.
System sterowania składa się z centralnej jednostki sterującej, urządzeń służących do dystrybucji sygnałów audio/wideo, kontrolerów portów wyjściowych oraz wejściowych, a także szeregu interfejsów. Każdy panel użytkownika może działać niezależnie, pozwalając na zdalną kontrolę wyposażenia biura.
Każdy system centralnego sterowania jest trochę inny. Z tego powodu technologie, które go tworzą, muszą mieć otwartą architekturę oraz rozbudowane możliwości integracji. Niestety nie każdy producent posiada w swoim portfolio produkty spełniające te kryteria. Przez wiele ostatnich lat nawiązaliśmy relacje partnerskie z wieloma firmami z branży AV. Dlatego dziś możesz korzystać z urządzeń wyselekcjonowanych przez nas marek: AMX, Compass Control, Crestron, Extron i Kramer. Wybierając produkty tych brandów, zyskujesz pewność, że system sterowania spełni Twoje oczekiwania.
Podstawowe elementy systemu sterowania to centralna jednostka sterująca, urządzenia służące do dystrybucji sygnałów audio/wideo, kontrolery portów wyjściowych oraz wejściowych, a także interfejs. Każdy panel użytkownika może działać niezależnie, pozwalając na zdalną kontrolę wyposażenia biura. Możliwość szerokiej integracji systemu centralnego sterowania pozwala na zarządzanie urządzeniami firm trzecich, a w tym m.in. projektorami, monitorami, ścianami wyświetlaczy, matrycami obrazu oraz dźwięku czy systemami audio.
System centralnego sterowania to technologia o rozproszonej architekturze, dlatego, nawet jeśli dany podsystem ulegnie awarii, pozostałe urządzenia będą działać bez zarzutu. Centralne sterowanie od czołowych producentów jest oparte o kod modularny, dzięki czemu utrzymanie oprogramowania, rozwiązywanie problemów oraz wprowadzanie modyfikacji jest bezpieczniejsze i tańsze niż w przypadku kodu ciągłego.
System centralnego sterowania, a także zakres i kolejność uruchamiania przez niego urządzeń są zawsze dostosowane do oczekiwań inwestora. Sekwencje kolejnych zdarzeń mogą odbywać się równolegle bądź kaskadowo. Jak to działa? Załóżmy, że kliknąłeś przycisk na touchpanelu systemu sterowania. Wygenerowany przez niego sygnał zostanie przekazany do określonego podsystemu bądź kilku podsystemów, a następnie one prześlą go do kolejnych urządzeń. Sygnał zawsze jest przenoszony kaskadowo „z góry na dół” (wychodząc od jednostki centralnej) i może zostać przechwycony, a następnie przetworzony przez jedno lub wiele urządzeń.
Firmy dysponujące większym budżetem często decydują się na wdrożenie centralnego sterowania, które uruchamia się automatycznie. Takie rozwiązanie może być zintegrowane z zamontowanymi w sali czujnikami ruchu bądź z oprogramowaniem klienta np. kalendarzem Outlook.
Jeśli w kalendarzu zostanie zaplanowane spotkanie na poniedziałek 14 stycznia o godzinie 12:00, system sterowania wykryje tę datę, a następnie samodzielnie włączy potrzebne urządzenia o wybranej porze dnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwiązanie przewidywało różne scenariusze działania. Sygnał przesyłany przez czujniki ruchu może włączać zupełnie inne sprzęty niż sygnał generowany na podstawie danych z oprogramowania.
Jakich zabezpieczeń możesz spodziewać się w automatyce budynkowej? Poza standardowymi protokołami bezpieczeństwa sieci, jednostki centralne systemów sterowania od poszczególnych producentów są wyposażone m.in. w systemy uwierzytelniania usług, przydzielanie uprawnień do interfejsów konfiguracji poprzez konto administratora czy szyfrowanie danych.