Biuro projektowe, architekt i integrator AV – jak wygląda współpraca tych podmiotów?

Jak stworzyć zdumiewające biuro, które będzie urzekać nie tylko wyglądem, ale też rozwiązaniami technologicznymi? Odpowiedź na to pytanie kryje się w połączeniu sił dwóch ekspertów: projektanta wnętrz/architekta* oraz integratora AV. W jaki sposób powinna funkcjonować kooperacja tych podmiotów, by uniknąć konfliktów, a także szybciej oraz skuteczniej realizować wizję inwestora?

Danny Forster, jeden z najsłynniejszych amerykańskich architektów, twierdzi, że wartość współpracy projektantów biur oraz integratorów AV, a także potencjalne, płynące z niej korzyści, są ogromne zarówno dla tych podmiotów, jak i dla inwestorów. Niezwykle istotne jest jednak wzajemne zrozumienie specyfiki pracy, możliwości oraz ograniczeń, aby kooperacja zakończyła się sukcesem, a nie obopólną irytacją.


Perspektywa integratora AV


Współcześnie systemy audiowizualne nie są jedynie ciekawym dodatkiem technologicznym do wyposażenia biurowego. Dla licznych instytucji i korporacji jest to absolutna podstawa prawidłowego funkcjonowania wielu procesów: pracy zdalnej/hybrydowej, reklamy, prezentacji, szkoleń czy spotkań. Infrastruktura AV może obejmować nawet kilkadziesiąt urządzeń - połączonych ze sobą i zamontowanych w rozmaitych pomieszczeniach. Dodatkowo sprzęt ten często jest zintegrowany z sieciami IT, oświetleniem, a także z konstrukcją samego budynku. Wobec tego najważniejszym celem integratora AV jest stworzenie systemu, który jest łatwy w obsłudze, elastyczny (można go rozbudować) i realnie przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy.Perspektywa architektów i projektantów biur


Użyteczność funkcjonalna, bezpieczeństwo i walory estetyczne to kwintesencja udanego projektu biura. To właśnie te elementy będą dla architektów i projektantów absolutnym priorytetem. Projektory, ściany wideo czy systemy wideokonferencyjne, które nie współgrają ze światłem, kolorami bądź układem pomieszczenia potrafią doprowadzić tych ekspertów do szewskiej pasji. To sprawia, że wielu zawodowców niechętnie podejmuje współpracę z integratorami przed oddaniem klientowi projektu biura. To z kolei prowadzi nas do bardzo ważnego wniosku…


Wcześniej podjęta współpraca, to lepsza współpraca


Podejmując współpracę na wczesnym etapie projektu, mamy dużo większą szansę, by zachować równowagę między funkcjonalnością, a walorami estetycznymi i pogodzić ze sobą cele integratora oraz architekta. Jak to możliwe?


Balans między wyglądem a funkcjonalnością


Integratorzy systemów audiowizualnych coraz częściej rozumieją, że wdrażane przez nich technologie powinny nie tylko realizować swoje zadania, ale także doskonale prezentować się w określonej przestrzeni. Stąd rosnąca popularność rozwiązań bezprzewodowych czy ukrywanych w sufitach podwieszanych. Istnieją jednak pewne ograniczenia takie jak dostępność sprzętu. Integrator systemów audiowizualnych, podejmując współpracę z architektem odpowiednio wcześnie, zyskuje czas na sprowadzenie właściwego urządzenia, które będzie zadowalalające zarówno pod względem designu, jak i parametrów technicznych.


Zależności między technologiami AV a architekturą


Jeśli systemy AV nie będą uwzględnione na etapie projektowania przestrzeni biurowej lub zostaną one włączone do projektu w nieprawidłowy (pod względem technicznym) sposób, powstaje ryzyko narażenia klienta na niepotrzebne koszty. Często prowadzi to do zmian w układzie ścian czy wymiany materiałów budowlanych. Dlaczego tak jest?


W tym kontekście warto wspomnieć choćby o tym, że rodzaj sztucznego oświetlenia oraz ilość światła dziennego wpływają nie tylko na jakość wyświetlanego obrazu, ale także na to, jak prezentują się osoby w kadrze kamery podczas wideokonferencji. Rodzaj zastosowanych przeszkleń przekłada się na ogólną akustykę, a co za tym idzie - determinuje moc urządzeń audio. Od wymiarów pomieszczenia zależą natomiast rozmiar monitorów, ścian wideo czy ekranów projekcyjnych.


Podobnie rodzaj i ilość technologii AV wpływa na aspekty architektoniczne. Wybrane urządzenia pociągają za sobą konieczność zastosowania wytrzymałych materiałów budowlanych, paneli akustycznych, niekiedy dodatkowych wzmocnień czy połączeń kablowych między sprzętami.


Rozumiemy perspektywę architektów i projektantów biur


Podejście naszej firmy do realizacji projektów AV nie zakłada faworyzowania funkcjonalności urządzeń ponad ogólną estetykę wnętrza. Oczywiście nie ukrywamy, że zdarzają się sytuacje, gdy z technicznego punktu widzenia, by cały system mógł działać prawidłowo, konieczne jest na przykład poprowadzenie przewodów w określonych miejscach. To są jednak wybiórcze przypadki i mogą one zależeć nie tylko od integratora, ale też m.in. od budżetu klienta.


Najważniejsze w relacjach integratorów AV i architektów są zrozumienie oraz szukanie kompromisowych rozwiązań. W PROAV Systemy Audiowizualne zawsze staramy się zastosować technologie, które nie zaburzają dynamiki pomieszczenia, lecz ją uzupełniają. Doskonale rozumiemy, że obecnie systemy AV muszą funkcjonować w symbiozie z pozostałymi elementami wyposażenia. Owocem takiego podejścia jest prawdziwie nowoczesne, funkcjonalne i piękne środowisko pracy.*choć znamy różnicę w specyfice pracy architektów i projektantów biur, na potrzeby niniejszego artykułu przyjęliśmy konwencję nazewnictwa, która stawia te dwa podmioty na równi. Jest to uzasadnione, gdyż zarówno architekci, jak i projektanci biur borykają się z podobnymi problemami w relacjach z integratorami AV, a wspomniane w artykule wskazówki mogą być skierowane zarówno do jednych, jak i do drugich specjalistów.
Zostaw swoje dane,
przygotujemy dla
ciebie ofertę