Ministerstwo Edukacji i Nauki

Priorytetem podczas realizacji systemu audiowizualnego w Ministerstwie Edukacji i Nauki było utworzenie przestrzeni do komunikacji wewnętrznej między pracownikami oraz zewnętrznej - z osobami spoza instytucji. Z tego powodu system AV został zbudowany w oparciu o następujące rozwiązania: wideokonferencja, system projekcji wideo, system dyskusyjny i nagłośnienie przestrzeni komercyjnych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki to jeden z naczelnych organów administracyjnych w Polsce. Na jego czele stoi Minister Edukacji i Nauki. Instytucja ta zajmuje się najważniejszymi kwestiami związanymi z oświatą, wychowaniem, szkolnictwem wyższym i edukacją. Powstało ono w wyniku przekształcenia Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Komunikacja na najwyższym poziomie. To zdanie najtrafniej oddaje ducha projektu audiowizualnego, który wdrożyliśmy w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Główne wytyczne naszego klienta dotyczyły maksymalnego uproszczenia komunikacji zdalnej, a także obrad prowadzonych na miejscu, w wybranych pomieszczeniach. Urządzenia takie jak ekrany projekcyjne miały natomiast być dopasowane do wielkości sal i mieć odpowiednią szerokość, aby każdy uczestnik spotkania był w stanie odczytać wyświetlane na nich treści.


Remont sal konferencyjnych był dla klienta także okazją do wymiany części urządzeń AV wykorzystywanych przez pracowników instytucji. Zleceniodawca poprosił nas o wybór, dostarczenie i montaż zupełnie nowych sprzętów, które zachowają najwyższe standardy wydajności przez wiele lat.


Wdrożenie oraz dostawę sprzętu do Ministerstwa poprzedzały wielokrotne konsultacje. Dokładne określenie funkcjonalności systemu AV na etapie wstępnych rozmów stanowiło punkt wyjścia do doboru odpowiednich urządzeń, które nie tylko spełniają oczekiwania klienta pod względem użyteczności czy bezpieczeństwa, ale także są doskonale dopasowane do metrażu sal.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zastosowane rozwiązania:

Marki:

Odbiorcy:

Realizacja projektu AV w Ministerstwie Edukacji i Nauki wymagała zastosowania sprzętu, który maksymalnie zwiększa wydajność prowadzenia spotkań zdalnych i stacjonarnych oraz nie wymaga poświęcania czasu na konfigurację. Dlatego w skład systemu wchodzą: projektory Optoma EH320UST, projektory Optoma EH504, uchwyty sufitowe Edbak, ekrany projekcyjne ADEO Professional, głośniki sufitowe Apart Audio CM20T, wzmacniacz miksujący Apart Audio MA65, wzmacniacz miksujący Apart Audio MA120, mikrofony bezprzewodowe Audio-Technika System 10 Pro, bezprzewodowy system dyskusyjny TAIDEN, a także system dystrybucji sygnału Key Digital.

Realizacja projektu rozpoczęła się w grudniu 2016 roku. W ramach wygranego postępowania publicznego dostarczyliśmy sprzęt audiowizualny do siedziby Ministerstwa Edukacji i Nauki (dawne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Miał on być zainstalowany w 7 salach konferencyjnych znajdujących się w gmachu głównym mieszczącym się przy ul. Wspólnej 1/3, czyli w samym centrum stolicy.

Część sprzętu została zamontowana podczas pierwszego etapu prac, który rozpoczął się w 2017 roku. Kilka lat później, w roku 2021, sale konferencyjne zostały poddane remontowi, dlatego konieczne było zdemontowanie wszystkich urządzeń i systemów. Zupełnie nowy sposób aranżacji sal konferencyjnych stał się okazją nie tylko do ponownego montażu sprzętów, ale także do wdrożenia kilku zupełnie nowych rozwiązań AV.

W salach konferencyjnych stworzyliśmy system nagłośnienia sufitowego składający się z dwudrożnych głośników instalacyjnych BIAMP/Apart Audio CM20T. Modele te mają wysoką moc (20 Watów) oraz 6,5 calowy przetwornik niskotonowy, który sprawia, że zarówno muzyka, jak i komunikaty głosowe mają czyste, głębokie brzmienie. Dobierając ilość oraz określając rozmieszczenie głośników, wzięliśmy pod uwagę metraż oraz układ pokoi spotkań. Dzięki temu emitowany przez nie dźwięk rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni sal. Dodatkowo, żeby wydobyć jeszcze większą moc z poszczególnych głośników, zastosowaliśmy wzmacniacze miksujące tego samego producenta – MA65 oraz MA120.

Wybrane urządzenia miały być przystosowane do prowadzenia obrad oraz dyskusji. Z tego powodu we wskazanych salach zamontowaliśmy bezprzewodowe zestawy Audio-Technika z serii System 10 Pro.

Tworząc system wyświetlania treści, wykorzystaliśmy projektory ultrakrótkoogniskowe Optoma EH320UST oraz EH504. Rzutniki te mają moc odpowiednio 4000 i 5000 ANSI, więc są one przystosowane do wyświetlania jasnego oraz nasyconego obrazu przy umiarkowanym nasłonecznieniu. Możliwość pracy ciągłej 24 godziny na dobę, a także zdalne sterowanie za pośrednictwem RS232 sprawiają, że projektory te są niezastąpione podczas regularnie organizowanych konferencji wideo. Obraz jest wyświetlany na ekranach projekcyjnych ADEO Professional. W każdej z sal znalazło się urządzenie posiadające powierzchnię projekcyjną dopasowaną do metrażu pomieszczenia, aby każdy uczestnik spotkania mógł z łatwością odczytać prezentowane raporty czy arkusze danych.

System dystrybucji sygnału wykonaliśmy w oparciu o renomowane rozwiązania amerykańskiego producenta Key Digital. Stabilność oraz bezawaryjność tego sprzętu sprawia, że klient może komfortowo korzystać z systemu przez wiele lat.

W dwóch największych salach konferencyjnych zainstalowaliśmy kilkadziesiąt pulpitów mikrofonowych bezprzewodowego systemu dyskusyjnego TAIDEN z serii HCS-5300. Urządzenia te transmitują audio w podczerwieni; do ich montażu nie są potrzebne żadne przewody. Do integracji tych urządzeń wykorzystaliśmy promienniki IR, które zamontowaliśmy w centralnym miejscu na suficie. System został skonfigurowany w taki sposób, by klient mógł go wykorzystywać nie tylko w trakcie obrad lokalnych, ale również podczas wideokonferencji.

Sale konferencyjne nie mają jednego, centralnego punktu dystrybucji sygnału. Z tego powodu w każdym z pomieszczeń sprzęt AV został zamontowany w wytrzymałych na uszkodzenia, pojemnych szafkach RACK. Zostały one schludnie ukryte w zabudowie meblowej, która idealnie komponuje się z wystrojem pokoi spotkań.

Zostaw swoje dane,
przygotujemy dla
ciebie ofertę