Rozmiar ma znaczenie. Co warto wiedzieć o projekcji wielkoformatowej
Jak wyglądałby koncert bez bijących po oczach świateł oraz filmów wyświetlanych za plecami orkiestry? Albo spektakl teatralny pozbawiony treści wizualnych? Te wydarzenia wciąż mogłyby być interesujące, ale czegoś by nam brakowało. Dynamiczne, wielkie obrazy generowane przez najmocniejsze w swojej klasie projektory pozwalają wyjść poza schemat: pobudzają wyobraźnię, budują napięcie i uzupełniają to, co wydaje się oczywiste. Przedstawiamy opis narzędzia, jakim jest projekcja wielkoformatowa – technologia, która sprawia, że treści zapadają w pamięć na dłużej.
"Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam" - to, co widzimy, zostaje z nami na dłużej. Podczas doniosłych wydarzeń odbywających się w dużych przestrzeniach, gdzie znajdują się setki osób, sam system nagłośnienia często nie wystarcza, by zbudować niepowtarzalne doświadczenie. Aby porwać tłumy, potrzeba czegoś więcej - połączenia mocy wizji i fonii.
System projekcji wielkoformatowej składa się z jednego bądź kilku ekranów projekcyjnych o szerokości +/- 6,5 metra (niekiedy znacznie większej) oraz tzw. projektorów instalacyjnych, które pod względem wydajności, jasności czy gabarytów znacznie przewyższają swoje biznesowe i edukacyjne odpowiedniki. Często w tego typu instalacjach wykorzystuję się tzw. edge-blending, czyli technologię łączenia obrazów z kilku projektorów. Montując rzutniki obok siebie oraz odpowiednio je kalibrując, możemy uzyskać jeden panoramiczny rzut o szerokości kilkunastu metrów.
W projekcji wielkoformatowej obraz często wyświetlany jest z bardzo dużych odległości. Widzowie zajmujący miejsca w ostatnich rzędach krzeseł mogą zwyczajnie nie dostrzec szczegółów prezentowanych treści. Dodatkowo na wielkim ekranie lub ekranach wszelkie niedoskonałości - niska rozdzielczość, niewyraźnie zarysowane krawędzie czy brak płynności ruchu - dużo bardziej rzucają się w oczy niż na przykład na komputerze biurowym.
Z tego powodu rzutniki instalacyjne do projekcji wielkoformatowej są wyposażone w wymienną optykę, która pozwala dopasować parametry obrazu do odległości wyświetlania. Jeśli projektor jest ustawiony blisko ekranu, wtedy - by pokryć obrazem powierzchnię tkaniny - montujemy soczewkę szerokokątną. Natomiast do bardzo dużych odległości liczących nawet 30 czy 50 metrów wykorzystuje się tzw. tele-obiektywy.
Standardem jest bardzo duża jasność: 10000 ANSI, 15000 ANSI, 20000 ANSI (niedostępna w większości modeli biznesowych), wysoki kontrast i rozdzielczość, a także dodatkowe innowacyjne technologie oparte na przykład na sztucznej inteligencji. Ich zadaniem jest podkręcenie parametrów wyświetlania czy dopasowanie nasycenia kolorów do warunków panujących w otoczeniu.
Projektory instalacyjne to najmocniejsze z rzutników. Bardzo wysoka wydajność wytwarza ogromne ilości ciepła, dlatego w tych urządzeniach niejednokrotnie wykorzystywany jest system chłodzenia cieczą.
Dzięki takim parametrom za pomocą projektorów instalacyjnych możemy wyświetlać wizualizacje oraz mappingi, o których widzowie nie zapomną bardzo długo.
Profesjonalne projektory instalacyjne do projekcji wielkoformatowej znajdują się w asortymencie firm takich jak Barco, Nec, Panasonic czy Epson.
W projekcji wielkoformatowej: w aulach kongresowych, salach teatralnych czy wykładowych montujemy personalizowane ekrany rozwijane o szerokości dobranej do potrzeb klienta. Urządzenia te są wyposażone w silniki elektryczne, dzięki którym tkanina jest wysuwana z kasety w zaledwie kilka sekund w iście kinowym stylu. Uruchomienie mechanizmu odbywa się za pomocą specjalnego przycisku ściennego bądź pilota. Dobrym przykładem są ekrany projekcyjne marki Adeo Screen: model Max One oraz Max Inceel.
Nieco innymi prawami rządzą się aule koncertowe czy eventowe instalacje mobilne. W takich miejscach jedyną możliwością jest montaż do metalowego rusztu. Zatem wybór ekranów najczęściej zawęża się do modeli ramowych o bezramkowej tkaninie projekcyjnej.
Żeby jeszcze bardziej zaciekawić odbiorców i zaprezentować treści w nieszablonowy sposób, wykorzystujemy ekrany projekcyjne typu round. Tkanina jest w nich zagięta w charakterystyczny, niepełny półokrąg. Stając w jego środku, widz ma wrażenie, że z każdej strony otaczają go piękne obrazy, grafiki czy filmy. Bardzo często tego typu urządzenia możemy zaobserwować na wystawach muzealnych.
Firmy działające w sektorze sztuki i edukacji dokładają wszelkich starań, by wyjść poza utarte schematy prezentacji treści. Obecnie ciężko jest wyobrazić sobie branżową konferencję, spektakl teatralny czy koncert symfoniczny bez oprawy wizualnej, która uzupełnia muzykę bądź przemówienia wygłaszane przez prelegenta.
Aby skuteczniej oddziaływać na widza, trzeba do niego dotrzeć wieloma kanałami. Stąd w wielu biznesach stosuje się omnichannel marketing, który zwiększa rozpoznawalność marki w licznych źródłach ruchu. Podobna taktyka jest wykorzystywana podczas dużych eventów. Połączenie wizji i fonii pozwala skuteczniej wpływać na widza, buduje pełniejsze doświadczenia, które, angażując zmysł wzroku oraz słuchu, wywołują większe emocje i zapadają w pamięć na dłużej.
Projekcja wielkoformatowa to potężne narzędzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim więcej bądź wdrożyć podobne rozwiązanie, skontaktuj się z nami.