Control room: rozwiązania, dzięki którym powstają biznesowe centra danych

Dostrzegasz potencjał analiz ogromnych zbiorów informacji, ale nie wiesz, jakie narzędzia pozwolą Ci wyciągnąć właściwe wnioski z obserwacji setek zróżnicowanych wskaźników? Control roomy, czyli biznesowe centra danych, zwiększają trafność analiz nawet o 50%. Dzięki nim stworzysz unikalne zestawienia wszystkich potrzebnych tabel czy wykresów, będziesz mógł dowolnie dobierać je i porównywać, a następnie wyświetlać na dużej ścianie wideo.


Dlaczego control roomy są przyszłością dużych firm?


Rozwój firmy w dobie przemysłu 4.0 wymaga wdrożenia zupełnie nowych procesów. Obecnie do najważniejszych czynników wzrostu należy zaliczyć - obok ceny, wizerunku przedsiębiorstwa oraz troski o potrzeby klienta - automatyzację, informatyzację na szeroką skalę oraz analizę danych. To właśnie te 3 elementy będą w najbliższych latach decydować o tym, które biznesy wysuną się na prowadzenie w wyścigu o zaufanie klientów.



Control room to potężna, częściowo zautomatyzowana technologia, która łączy w sobie moc systemów audiowizualnych i oprogramowania do zarządzania silosami danych. Za jego pomocą możesz szybciej podejmować właściwe decyzje biznesowe czy wykrywać kryzysy, zanim te wpłyną negatywnie na firmę. Ponadto zyskasz szerszą perspektywę na całe otoczenie rynkowe, w jakim funkcjonuje Twoje przedsiębiorstwo, dzięki czemu przygotujesz skuteczniejsze długoterminowe strategie rozwoju. Jeśli chcesz poznać wymierne korzyści z wdrożenia control roomu, zachęcamy do zapoznania się z naszą wcześniejszą publikacją.


Firmowy control room: z jakich elementów się składa i jakie jest ich zastosowanie?


Ściana wideo


Podstawowym elementem control roomu jest wielomonitorowa ściana wideo zbudowana z ekranów wielkoformatowych. Na rynku jest wielu producentów modułów do wideowalli np. Samsung czy LG. Najważniejsza nie jest jednak marka, lecz dopasowanie do danej instalacji i parametry urządzeń. Przede wszystkim szerokość ramki. Złoty standard to 0.9 mm. Dzięki niej obraz wydaje się maksymalnie spójny, a linie podziału są niemal niedostrzegalne. To bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych. Większe przerwy mogą utrudniać wizualną prezentację wskaźników pobieranych z kilku źródeł, a także analizę danych.


Dodatkowo należy zwrócić uwagę na jasność oraz parametry wyświetlania. Zachowanie kontrastu i odpowiedniego poziomu nasycenia barw przekłada się na łatwiejszą interpretację informacji z większych odległości. Do dużych instalacji warto wybrać monitory z większym kątem widzenia, wyposażone w dodatkowe technologie takie jak HDR czy systemy AI.


Obecnie najczęściej ściany wideo powstają w oparciu o monitory LED. Urządzenia te generują obraz o wyjątkowo dobrej kolorystyce nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach, a ponadto cechują się korzystną finansowo wydajnością energetyczną. Urządzenia te deklasują monitory LCD, które mają gorszą jakość obrazu, dwukrotnie mniejszą żywotność i są trudniejsze w serwisowaniu.


Kontroler (procesor) do ścian wizyjnych


Niezbędnym elementem ściany wideo jest specjalny kontroler. Urządzenie to służy do przesyłania i zarządzania sygnałami źródłowymi wyświetlanymi na wideowallu. Obrazy ze źródeł wideo mogą być prezentowane na ekranach o dowolnej wielkości i konfiguracji, a także skalowane do wybranego rozmiaru oraz pozycji.



Kontroler do ściany wizyjnej składa się z wydajnego komputera, tzw. redundantnego (czyli podwojonego) zasilania oraz oprogramowania do zarządzania sygnałami. W zależności od ilości obsługiwanych monitorów ściany wideo, jednostkę główną rozbudowuje się o karty wejść i wyjść, które mają wbudowane złącza HDMI, DVI czy Display Port.


Oprogramowanie


Zmiana układu wyświetlanych wskaźników, wybór źródeł danych, przesyłanie alertów o nieprawidłowościach, tworzenie funkcji i reguł, automatyzacja procesu prezentacji informacji. Wszystkie te zadania realizowane są przy pomocy specjalnego oprogramowania do zarządzania control roomem.


Aplikacje do obsługi control roomów różnią się od programów przeznaczonych do systemów Digital Signage. Chodzi zwłaszcza o automatyzację mierzenia danych i tzw. alerty. Oprogramowanie w czasie rzeczywistym obserwuje informacje napływające z różnych źródeł i, jeśli wykryje nieprawidłowości, prześle ono powiadomienie do jednego lub kilku operatorów bądź wyświetli alert na wideowallu. Tego typu działania są oparte o tzw. zdarzenia, które można zdefiniować samodzielnie. W bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach aplikacje uczą się, jakie parametry konieczne są do zdefiniowania zdarzenia.


Jesteś zainteresowany wdrożeniem control roomu w swoim biurze?


Ostateczna decyzja, jakie powinny być parametry poszczególnych urządzeń, zależy od potrzeb klienta, wielkości danej przestrzeni, a nawet konstrukcji samego budynku. Z tego powodu każde wdrożenie control roomu powinna poprzedzać wizja lokalna prowadzona przez doświadczonego specjalistę. Jego zadaniem będzie dobór sprzętów o właściwościach i mocy, która spełni potrzeby klienta, nie nadwyręży jego budżetu oraz zapewni możliwość realizacji procesów biznesowych w lepszych warunkach.


Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem Control Roomu w swoim biurze, zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy również do zapoznania się z case study naszej realizacji centrum danych w korporacji Nomad Electric.

Zostaw swoje dane,
przygotujemy dla
ciebie ofertę